zh 1Exkurzia do Planetária Maximiliána Hella zaviedla našich starších žiakov do Hviezdnej sály, kde mohli nad svojimi hlavami pozorovať jarnú hviezdnu oblohu, jej súhvezdia a nekonečný vesmírny svet, ktorý je aj našim domovom. Pri putovaní zo Zeme do vesmíru prešli Slnečnou sústavou, ktorá je súčasťou Mliečnej dráhy, oboznámili sa s jej planétami a mesiacmi a tiež hviezdami blízkymi i ďalekými. Galileove pozorovanie prvým ďalekohľadom, malými teleskopmi, ako aj zabezpečením prenosu informácií o vesmíre Hubblovým teleskopom umožnilo žiakom pozorovať oblohu a nadchnúť sa jej pôvabom.
Podrobne sa dozvedeli o našej najbližšej a najdôležitejšej hviezde - Slnku - o jej aktivitách súvisiacich s magnetickým poľom, únikoch koronárnej hmoty, ktoré môžu spôsobiť krásnu polárnu žiaru, ako aj o slnečných škvrnách spôsobenými poklesom teplôt na povrchu Slnka. Aktuálne Slnko mohli pozorovať za pomoci vesmírnej sondy a spätnej projekcie, keďže mraky jeho priame pozorovanie neumožnili.
Nezabudnuteľné chvíle strávené v Planetáriu sú dobrou príležitosťou na zamyslenie nad nekonečnosťou vesmíru a postavením našej Zeme v ňom. fotogaléria