BIOV piatok 21.04.2023 sa uskutočnilo okresné kolo biologickej olympiády, kde nás reprezentovali žiaci zo 7.A triedy - Martin Cedzo a Marek Harvanec. Chlapci si preverili svoje vedomosti najskôr v praktickej a následne teoretickej časti olympiády. Konkurencia bola veľká a pre tentokrát sa nám nepodarilo vybojovať umiestnenie na prvých troch priečkach. Napriek tomu ďakujeme chlapcom za reprezentáciu školy a dúfame, že sa zúčastnia biologickej olympiády aj na budúci rok.

20230306 231405

S blížiacou sa jarou sa všetci s radosťou vyberieme na prechádzku do lesa. Aké živočíchy v ňom môžeme vidieť, nám prezradia projekty žiakov z 5.A triedy.

FOTO

20230306 231607 Zdravá a správne vyvážená potrava je pre naše telo veľmi dôležitá. O tom, aké môžu byť dôsledky nesprávnej životosprávy, kritických požiadaviek na našu štíhlu líniu, prejedanie sa, či vplyv návykových látok sa vo svojich projektoch podrobnejšie zamerali žiaci siedmych ročníkov.

FOTO

bunka 3Bunka je najmenšia stavebná jednotka živých organizmov. Rastliny, živočíchy, huby a baktérie sú tvorené bunkami, ktoré zabezpečujú všetky životné procesy - dýchanie, pohyb, príjem potravy, trávenie, vylučovanie aj rozmnožovanie.

Bunky sú voľným okom neviditeľné. Niektoré bunky, napr. bunky cibule, pokožky listu či črievičku môžeme pozorovať mikroskopom. Dovnútra bunky sa však vedcom podarilo nazrieť až vďaka vynálezu elektrónového mikroskopu.

Fotografie jadra, chloroplastov, mitochondrií, vakuoly, bunkovej steny ale aj obrázky známych vírusov a baktérií majú šiestaci vo svojich učebniciach biológie. A keďže sú hraví a tvoriví, pokúsili sa ich vymodelovať z plastelíny. Takto to dopadlo... foto

BIO olympiadaKeď odtrhneme kvet, zvädne,

keď chytíme motýľa, zahynie.

Vtedy pochopíme, že prírody sa

môžeme dotýkyť len srdcom.

Naše šikovné deviatačky Lívia Lišková (9.B) a Sárka Setnická (9.A) sa na okresnom kole biologickej olympiády prírody dotýkali nielen srdcom.... Museli sa popasovať s náročnými teoretickými otázkami a čakala ich aj zaujímavá praktická úloha - izolovať DNA z banánu. Blahoželáme Sárke, ktorá sa umiestnila na 2. mieste a postupuje do krajského kola. Držíme päste!

Obom dievčatám ďakujeme za reprezentáciu našej školy!

Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan a večeraj ako žobrák. titulná

Veta, ktorá v sebe ukrýva tajomstvo toho, ako by sme sa mali správne stravovať.
Do tajov zdravej výživy, správnej životosprávy, ale i následkov jej  porúch zasvätila žiakov 7.A a 7.B triedy vedúca školskej jedálne Mgr. Leona Kováčová. Spoločne s pani kuchárkami pripravili pre žiakov ochutnávku ovocia a zeleniny. Niektoré mizli z tanierov len po jednom kúsku, iné sa „stratili“ veľmi rýchlo. Ale je potrebné povedať, že na záver hodiny ostali všetky taniere prázdne. Okrem informácií o základných zložkách potravy mali žiaci možnosť sa opýtať aj na jedálny lístok školy a na možnosti zaradenia nových druhov jedál.
Beseda bola pre nás všetkých veľkým prínosom, za čo ešte raz ĎAKUJEME. foto

bioDňa 10.2.2022 sa konalo okresné kolo Biologickej olympiády, kategória C (8. – 9. ročník). Našu školu úspešne reprezentovali Sárka Setnická (8.A) a Danko Ciesarik (9.B).

Umiestnenie:
3. miesto: Sárka Setnická
5. miesto: Danko Ciesarik

Súťažiacim gratulujeme a prajeme mnoho ďalších úspechov.

OK ChO 2020 202112. 3. sa uskutočnilo okresné kolo chemickej olympiády. Táto súťaž je určená pre najstarších žiakov, deviatakov. Preverí nielen ich teoretické vedomosti, ale aj zručnosti. Súťaž prebehla online, z pohodlia domova. Nebolo to však jednoduchšie. Práve naopak, súťažiaci museli zvládnuť virtuálne praktické úlohy.

Našu školu reprezentovala Sofia Vyšná (9.B). Umiestnila sa na 1. mieste.

Blahoželáme a prajeme veľa úspechov!

biologická olympiádaUskutočnilo sa okresné kolo biologickej olympiády, kategória C (určené pre žiakov 8. a 9. ročníka). Našu školu reprezentovali šikovné deviatačky - Šárka (9.A) a Paťka (9.B). Súťažilo sa online. Dievčatá riešili praktické aj teoretické úlohy. Po sčítaní bodov napokon získali:

3. miesto - Šárka Harmečková 4. miesto - Paťka Hubocká.  BLAHOŽELÁME!