vieden11Adventné obdobie je za nami, no v našich mysliach rezonujú spomienky nielen na krásne vyzdobenú predvianočnú Viedeň, ale aj návštevu technického múzea. Na niekoľkých tematicky rozdelených podlažiach sme mali možnosť vyskúšať množstvo interaktívnych exponátov na vyjadrenie rôznych zákonov fyziky a na pochopenie princípu fungovania mnohých zariadení okolo nás. Videli sme tu množstvo technických vynálezov – parné lokomotívy od čias Rakúsko- Uhorska, historických automobilov, požiarnej techniky, od parných strojov až po jadrovú a solárnu energiu. Videli sme modely motocyklov, lietadiel a vrtuľníkov a lodí prvé telegrafy, telefóny, rádio a televíziu vrátane živého televízneho štúdia až po prvé mobily a počítače, ale aj rozsiahlu zbierku historických hudobných nástrojov. Výstava zabavila každého návštevníka - dospelého, aj nás deti, prevažne 5. a 6. ročníka. Navštívili sme aj nádvorie zámku Schönbrunn, ktorý je najnavštevovanejšou pamätihodnosťou mesta.
Nechýbala ani prechádzka historickou časťou Viedne. Palác Hofburg, v minulosti slúžil ako zimné sídlo Habsburgovcov, dnes v ňom úraduje rakúsky spolkový prezident. Ďalšou našou zastávkou bol Dóm sv. Štefana ( Stephansdom) na námestí Stephanplatz, gotická katedrála v srdci mesta, románsky kostol z 12. storočia, ktorý bol neskôr prestavaný v gotickom štýle. No a samozrejme nechýbala Viedenská radnica s najväčšími vianočnými trhmi v meste, kde sme sa mohli kochať v nádhernej výzdobe, kúpiť vianočné špeciality, darčeky pre najmilších a tiež sa občerstviť rôznymi dobrotami. Jediné, čo na trhoch chýbalo, bol sneh. Milé zážitky z exkurzie nám však dlho zostanú.